Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzątkiem domowym. Z uwagi na swoje niewielkie wymiary może być ciekawą alternatywą dla tych, dla których nierealne jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymagań, w kwestii żywienia – jest zwierzakiem roślinożernym, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej można urozmaicać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem i potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ świnki morskie nie lubią się wspinać. Z tego powodu ważna jest wielkość spodu klatki. Spód klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się wybrać objętość większą, szczególnie gdy planujemy hodować w niej więcej świnek.Ważnym jest, by pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, ponieważ grozi to zaklinowaniem się świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze nadają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą oraz wypadają poza klatkę. Alternatywą jest granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, ale jest znacznie twardawy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, z którymi łatwo utrzymać czystość w klatce, jednak ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby umilić mieszkanie swojej świnki morskiej warto ulokować w niej potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka będzie czuła się bezpieczna, ponieważ będzie mieć kryjówkę, do której może schować się aby odpocząć lub odstresować się, kiedy pierwszy raz przyniesiemy ją do domu.

transporter dla psa